Зупинення реєстрації податкової накладної: що робити?

Непоодинокими є випадки, коли Державною податковою службою безпідставно виноситься відмова в реєстрації податкової накладної суб’єкта господарювання. Така відмова обумовлює неможливість віднесення суми, сплаченої контрагентом в якості ПДВ в структуру податкового кредиту, а, подекуди, і стає підставою для зупинення розрахунків між сторонами за договором, оскільки з фактом реєстрації податкових накладних в ЄРПН пов’язується процес здійснення оплати за вказаним правочином.

У разі отримання платником податку інформації від контролюючого органу (в порядку скерування автоматизованою системою повідомлення про зупинення реєстрації), що реєстрація податкової накладної зупинена, платник податків може застосувати один з двох варіантів оскарження такого рішення:

  • Адміністративний (подання додаткових пояснень, первинної господарської та фінансової документації, виписок з банківських рахунків, інвойсів, накладних тощо). У разі повторної відмови регіональної комісії ДПС зареєструвати таку накладну, – подання електронної скарги в ДПС України як до центрального органу влади;
  • Судовий (звернення до відповідного окружного суду чи суду загальної юрисдикції як адміністративного суду з позовною заявою про зобов’язання податкової зареєструвати накладну).

Слід звернути увагу на те, що строки позовної давності у даній категорії справ нещодавно зазнали зміни на підставі відступу Верховним Судом від усталеної попередньої судової практики. Загальний строк давності у актуальній судовій практиці становить 6 місяців з дня винесення рішення про зупинення реєстрації (у т.ч. регіональною комісією), а у разі подання скарги до ДПС України – 3 місяці з дати, вказаної у рішенні ДПС центрального рівня.

Підстави для блокування податкової накладної, в більшості випадків, є фіктивними, при цьому не у всіх випадках юристи без відповідного досвіду здатні виявити саме ті фактори, які дозволять відстояти інтереси клієнта у суді.

Таким чином, оскарження відмови в реєстрації податкової накладної у судовому порядку вимагає значного досвіду та досконалого знання не лише господарського, але й податкового законодавства України.

Адвокат у ході оскарження дій податкової повинен аргументувати незаконність дій контролюючого органу, незважаючи на існування презумпції протиправності, закріпленої КАС України, оскільки судові інститути досить неохоче вказують державним органам на їх помилки.

Строки оскарження відмови в реєстрації податкової накладної, які були наведені вище є досить обмеженими, тому для підготовки аргументованого та якісного звернення до суду платнику податків потрібно у найкоротший строк заручитись якісною юридичною підтримкою. Саме на підставі пропуску строків позовної давності і базується відмова служителів Феміди у задоволенні цілком законних та справедливих позовних вимог платників податків.

Надаємо комплексну попередню консультацію з питань механізму оскарження дій податкових органів та вибудовуємо якісну стратегію захисту, щоб мінімізувати ризики клієнта.

Значний досвід у веденні справ щодо оскарження бездіяльності ДПС України саме у сфері зупинення реєстрації податкових накладних, дозволяє мені гарантувати одержання бажаного результату клієнтом – відновити порушені права та унеможливити подальші безпідставні блокування господарських процесів добросовісних платників податків.